• Home
  • Login
  • Welcome to the Staff Intranet

Above and Beyond 2018-19


Nominations for the Above and Beyond Awards are now closed.
 
The Award categories are as follows:
 
  • Professional Award
  • Ambitious Award
  • Innovative Award
  • Inclusive Award
  • Partnership Award
  • Outstanding Student Experience Award
  • Leadership Excellence Award
  • The University Award for Enterprise
 
Our independent panel reviewed each and every one of the record 262 nominations we received for this year's Above & Beyond Awards, and we'll publish a list of 'll find a list of the colleagues who have been shortlisted below.
 
Shortlisted nominees will receive an invitation to the Above and Beyond Awards and Recognition Evening on 25 April 2019, where the winner of each award will be announced.

You can see the full list of colleagues who were nominated in each category on the left hand-side of this page.

Who's made this year's shortlist?


Ambitious Award
  • Alison Thomson, School Support Administrator, School Support Service
  • Dave Moreland, HR Systems Analyst/Developer, Information Services
  • Katrina Morrison, Lecturer, School of Applied Sciences
Inclusive Award
  • Steve Yorkstone, Business Improvement Consultant, Information Services
  • Richard Whitecross, Associate Professor, The Business School
  • Susan Burnett, PA to the School Leadership, School Support Service
Innovative Award
  • Nadine Van Der Pompe, Capability Development Manager, Human Resources and Development
  • Richard Whitecross, Associate Professor, The Business School
  • Dominic O'Rourke, Research Technician, School of Engineering and the Built Environment
Leadership Excellence Award
  • Peter Barlow, Associate Professor, School of Applied Science
  • Jackie Johnston, Lecturer T&S, School of Health and Social Care
  • Renée Stefanie, Lecturer T&S, School of Arts and Creative Industries
Outstanding Student Experience Award
  • Student Counselling and Mental Wellbeing Team
  • Theory 6 Module Team, School of Health and Social Care
  • Stevie Kearney, School Support Coordinator, School Support Service
Partnership Award
  • Degree Apprenticeship Team, School of Computing
  • Liz Adamson, Associate Professor, School of Health & Social Care
  • Susan Brown, Senior Lecturer, School of Applied Sciences
  • Kay Sheridan, Professional Practice/CPD Co-ordinator, School of Arts and Creative Industries
Professional Award
  • Liz Innes, School Support Coordinator, School Support Service
  • Mykolas Kavaliauskas, Teaching Associate, School of Applied Sciences
  • The Security Team, Property and Facilities
The University Award for Enterprise
  • Isabel Dosser, Lecturer, School of Health and Social Care
  • Ruth Cochrane, Lecturer, School of Arts and Creative Industries
  • The Entrepreneurship Team, The Business School
 

 

 

 



​​​​​​